Ben Kimim

Merhaba. Siteme hoş geldin. Ben Melis. 1979 İstanbul Göztepe doğumlu bir faniyim. Doğma büyüme Kadıköy’lüyüm. Kendini bildi bileli okumayı yazmayı araştırmayı seven bir ruh benimki. Meraklı, öğrenmeye aç. Bir o kadar da nostaljik.

1999 – 2015 yılları arasında yoğun bir şekilde full time işlerde çalıştıktan sonra ruhum bana dur dedi. Ona kulak verdim. Freelance işler yaparak geçimimi sağlamaya çalışırken ruhuma kocaman zamanlar hediye ettim. Uzun süredir onu dinliyorum ve o ne isterse onu yapıyorum: ona yalnız zamanlar ayırıyorum, kitap okuyorum, yazıyorum, yalnız seyahat ediyorum… Mevlana Celaleddin Rumi’nin “itibarını yok et” felsefesini anlamaya ve hayatıma katmaya çalışıyorum. Anladığım şu: Biz mesleklerimiz değiliz, hırslarımız değiliz, öfke ya da sevinçlerimiz bile değiliz. Yunus Emre ne demiş? Bir ben var benden içeri.

Ruhum ona iyi davranmamı, ona iyi bakmamı söyledi bana. İhtiyaçlarımı fark ettim. İstanbul’dan, büyük şehirden uzaklaştım. Kendime sağlıklı yaşamı armağan ettim. Hayatıma spor ve sağlıklı beslenme düsturunu kattım. Meditasyonu kattım. Cildim, bağırsaklarım, nefesim bana teşekkür etti. Kendime bir yaşam stili armağan ettim. Ruhum bana teşekkür etti. Evrense hemen karşılığını vermeye başladı. Hiç beklemediğim şekillerde…

Kendime armağan ettiğim bu süreçte profesyonel koçluk eğitimi aldım. Sonra sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için eğitimlerimi artırdım, meditasyon uygulayıcılığı, yin yoga uzmanlığı… Çünkü kendime armağan ettiğim bu yaşam stilini başkalarına da anlatmak, hayatının dümenini eline almak isteyenlere yol arkadaşı olmak, bu arkadaşlığı da usulünce yürütmek istiyorum. Esas gücüm içimden gelenler, ama öğrenmek hiç bitmez. Bilimsel gerçeklere kendi özgünlüğümü katarak ilerlemek, bu yolda Mindfulness Temelli Koç, İyi Yaşam Koçu (wellbeing coach) olarak eğer ihtiyacın varsa sana yol arkadaşı olmak hedefim.

“Evet, hayatımın dümenini elime almak istiyorum. Bir şeyler değişmeli. Kendime daha yakın olmak, kendi istek ve ihtiyaçlarımı fark etmek, elimden geldiğince sağlıklı bir ruh, zeka ve bedene sahip olmak istiyorum ve bunu seçiyorum” diyorsan, yol arkadaşın olmak isterim. Bunu profesyonel olarak gerçekleştirebilmek için eğitimler aldım, alıyorum. Eğer gerçekten hazırsan, benimle iletişime geçtikten sonra birlikte bir yola çıkacağız. İradenin, istikrarın, kararın hakim olduğu bir yol olacak bu, sonra söylemedi deme.


Hello, welcome to my web site. My name is Melis. I am a mortal who came to this world in 1979 in Istanbul, Goztepe, Turkey. I was born and raised in Kadikoy. I am a soul who has loved to read, write and investigate ever since. Always curious, always feeling a hunger to learn new things. Nostalgic at the same time.

After finishing Eyuboglu High School, I studied Romanian Language and Literature in Istanbul University. After that I started a masters degree programme in Yeditepe University about Radio TV and Cinema. At the same time I started to work in several jobs. In 2010, I started my second masters degree in Okan University about Subtitle and Dubbing Translation. After working in several jobs and lastly as a web editor about movies in a big company, my soul told me to stop. I listened. While earning my living by freelance jobs, I gave a big gift to my soul: time. I have been listening to her by the help of free time, meditation, thinking, reading, writing, travelling alone etc.. and I do what she pleases. I’m trying to understand and apply the philosophy behind Rumi’s words: “Forget safety. Live where you fear to live. Destroy your reputation. Be notorious.” I understand that we are not our occupations, we’re not our greed, we’re not even our anger or happiness. As Yunus Emre says:  There is an I that lies in me far deeper than my own self. That’s what I’m trying to reach.

My soul told me to respect her, to take good care of her. I realised my needs. I have been gifting myself with healthy living ever since. I made a promise to myself about doing sports and eating clean regularly. I started meditating regularly. My skin, my gut, my breath thanked me. I gifted myself with a life style. My soul thanked me. The universe started giving his answers in ways I never could have imagined.

In this period, I have started taking professional coaching lessons blended with mindfulness. Because I want to tell the advantages of this gift I have been giving myself to other people in need, I want to tell this style of living to people, I want to be a companion for people who want to take the control of their lives and I want to practice this companionship in a formal way. I know that the power to do that comes inside of me but learning never ends. My purpose is adding my authenticity to scientific facts and supporting you in your journey as a professional life coach for an awakened life.

If you are telling yourself that you want to be the master of your own life, if you’re feeling that some things better change, if you want to realize your own needs and wills, if you want to help yourself have a healthy soul, mind and body, I can give a hand. My education is still going on in order for me to make it professionally. You can contact me and we’ll go on a journey together. I have to tell this right away: This journey will consist of will power, stability and determination. Hope to see you soon.